veiling / 13 november 2012 / 660-741 Kunst en Toegepaste Kunst
[728] [729] [733] [735] [736]
kavel: 733 verkocht € 4000,00

Anton Heyboer (1924-2005) De avonturen van Empie en Sharpie

Ca. 1944. 14 originele aquarellen voor een nooit verschenen prentenboek in de oorlog. Afmeting per aquarel ca. 25x38 cm. Bestaande uit twee alternatieve voorkanten met verschillende titels. Alternatieve titel "De avonturen van Puppie en Lord" Alle gesigneerd door de artiest.
*Prachtige vondst van tot nu toe onbekend jeugdwerk van Anton Heyboer. Gevonden bij het opruimen van de zolder van de toen beoogde uitgever Bigot & van Rossum. Bij navraag bij een van de weduwes werd het werk herkend, maar werd het als verloren beschouwd. De kwaliteit van de prenten is uitzonderlijk. In 1943 werd Heyboer door de Duitse bezetter in het kader van de Arbeitseinsatz opgepakt en overgebracht naar een Durchgangslager voor dwangarbeiders in Berlijn (Prenzlauer Berg). Hij keerde in 1944 ziek terug in Haarlem en overleefde het ternauwernood. Hij moet dit werk kort na terugkomst hebben gemaakt. Duidelijk zichtbaar is de invloed van tijdgenoten als Marten Toonder en Joop Geesink. Zie voor een vergelijkbare afbeelding ook Duppen/Sizoo: Anton Heijboer, afb. p. 10. Zonder tekst, waarvan ook onbekend is of deze heeft bestaan. Met een complete set proefdrukken van de platen, waaruit op te maken valt dat er serieuze plannen voor druk bestonden. Het onderwerp, dat betrekking had op de oorlog, was echter wellicht al achterhaald en het boek is uiteindelijk nooit uitgegeven. De originelen werden opgeborgen en kwamen 67 jaar later boven water.
(totaal 14)