veiling / 6 mei 2014 Zitting I / 235-299 Literatuur
[272] [273] [274] [275] [276]
kavel: 274 verkocht € 400,00

Jan Arends. Smeer of de weldoener des vaderlands

Typescript toneelstuk, 1961, 65 p., losbladig. + 3 typescript brieven aan Willy Pos (gesigneerd "J. Arends") en 9 pagina's correcties/ aanpassingen, samen in een kartonnen map.
Jan Arends schreef dit toneelstuk in Brussel in 1961. Uit de bijgevoegde brieven aan Willy Pos (directeur van de Academie voor Dramatische Kunst) blijkt dat hij het stuk snel heeft geschreven "Ik heb het stuk in minder dan een week geschreven, dus het kan zijn dat er hier en daar nog wat aan moet worden geschaafd, maar voor mijn gevoel is het toch zo afgerond dat ik het in vrede weg kan sturen". Uit de tweede brief blijkt dat Arends iets minder zeker van zijn zaak is geworden: "Ik weet dat ik veel van U vraag en nu heb ik het gevoel dat ik huiswerk instuur voor een schriftelijke cursus. Toch ben ik er zeker van dat ik opweg ben zeer goed toneel te schrijven en dat het in dit stadium niet kwaad zou zijn als ik met een regisseur contact zou kunnen hebben." In de derde brief stelt Ardens zich onderdanig op en lijkt zijn vertrouwen verder afgenomen te zijn: "Wanneer U de zaak bekeken heeft dan zullen er zeker weer andere dingen naar voren komen. Nogmaals ik hoop dat een en ander een niet al te grote aanslag is, wat natuurlijk ook afhangt van de mate waarbij het in de smaak valt." Waarschijnlijk viel het stuk niet in de smaak, want het is nooit gespeeld. Tenminste tot dat, in 2009, de media melding maakten van de ontdekking van een onbekend stuk van Jan Arends. Begin 2010 verscheen "Smeer" in druk en werd het in Amsterdam als reading uitgevoerd door o.a. Porgy Franssen, Titus Muizelaar en Bart Klever. Jan Arends heeft dit stuk zowel naar Willy Pos, als naar "de heer Oster van de Ned. Com." gestuurd. Dit is het exemplaar van Pos. In 1974 pleegde Arends, inmiddels beroemd, zelfmoord door van de 5de verdieping uit het raam van een Amsterdamse flat te springen.