veiling / 21 oktober 2014 / 234-499 Oude Boeken - Varia en Klassieke literatuur
[234] [235] [236]
kavel: 234 € 500 - € 1000

[Exemplaar van een landmeter] (Practijck des lantmetens:

leerende alle rechte ende kromzydige landen, bosschen, boomgaerden, ende andere velden meten (...) gecomponeert door Johan Sems, ende Jan Pietersz. Dou; vermeerdert met hondert geometrische questien met haer solutien door Sybrant Hansz. Amsterdam, Jan Jansz., ca. 1625), 421,(3)118,(1) p., met (uitslaande) gegraveerde platen en houtgesneden illustraties in de tekst, contemporain overlappend perkament met resten van bindlinten.
Er ontbreekt aan dit exemplaar tenminste de titelpagina, die net als het beschadigde blad Y4 en een dubbelpagina plaat is vervangen in fotokopie; boekblok bijna los in band. Verkocht met alle feilen. Duidelijk een goed gebruikt exemplaar:

Exemplaar met bijzondere provenance: "Desen boeck competeert aen S. de Smeth gesworen lantmeter, bij den souvereijnen Raede geordonneert in Brabandt geadmitteert tot nochters tijdt binnen de parochie ende hoofdbancke van ste. Quintens Lennicke [Sint Quintens Lennik] residerende. Actum (...) 1764." Behalve deze aantekening op het binnenste schutblad is ook het eerste vrije schutblad voorzien van een uitgebreide aantekening in pen, gesigneerd G. van der Meyrs (...), op de laatste pagina zijn in pen ook nog "De maten vande lande van brabant" genoteerd. Zeldzaam handboek, zeker met een dergelijke provenance.