veiling / 21 oktober 2014 / 619-729 Kunst en Toegepaste Kunst
[640] [641] [642] [643] [644]
kavel: 642 verkocht € 1100,00

[Wiener Werkstätte. Julius Zimpel manuscript]

Volledig gekalligrafeerd manuscript, zonder plaats (Wenen), gemonogrammeerd “JZ” met stempel en gedateerd met potlood 1 mei 1918 op eerste blanco pagina, “Vollendet am 27. April 1918” op laatste blanco pagina, 65,(1) pagina’s, met op de titelpagina een opgeplakt rond portretfotootje omgeven door decoratieve gouache border, vier gouaches over de volle pagina en 20 kleine florale illustraties ter afsluiting van de verzen, gebonden door de kunstenaar in oorspronkelijk gedecoreerde kartonnen platten met op de schaapsleren rug het eerder genoemde monogram, florale schutbladen met op bovenschutblad het kleine ex libris van de kunstenaar, 17 x 9 cm.
Met niet geïdentificeerd blindstempel "PH" op eerste blanco.

Prachtig origineel manuscript van de vroeggestorven Oostenrijkse schilder, graficus, boekkunstenaar en kunsthandwerker Julius Zimpel, geboren te Wenen op 30 augustus 1896 en aldaar overleden op 11 augustus 1925. De tekst van de gedichtenreeks Die schöne Müllerin is van de Duitse dichter Wilhelm Müller, onderdeel van diens in 1821 uitgegeven "Sieben und siebzig Gedichte aus den hinterlassenen Papieren eines reisenden Waldhornisten." Franz Schubert vertoonde de gedichtenreeks in 1823.

Julius Zimpel bezocht van 1911 tot 1914 de Kunstgewerbeschule en was vervolgens twee jaar leerling schilderkunst bij Kolo Moser. In 1916-1917 was hij leraar bij opleidingen voor boekbinders en juweliers. Na de eerste wereldoorlog droeg de alleskunner Zimpel bij aan de Wiener Werkstätte met ontwerpen in zeer veel verschillende ambachten. Kort voor zijn dood werd hij de opvolger van Dagobert Peche als artistiek directeur van de Wiener Werkstätte.
In 1911 begon Julius Zimpel met het maken van boekjes als ons manuscriptje, de “persönlichen Bücher”, gevolgd door bibliofiel uitgegeven "Zimpel-Bücher" (onder andere romantische sprookjes van Wieland en Hoffmann) in de vroege jaren ’20.