LOT 21
SOLD €340,00

[Sinterklaas] Sint Nicolaas reis door Nederland. Met 16 platen

Printed in Amsterdam by Amand for A. Tjaden in Deventer, n.d. (1876), 16 col. lithogr. plates (incl. inside wr.), each w. juxtaposed text, orig. col. lithogr. wr., 4to.

Mediocre copy, frayed/ lacking sm. marg. pieces. Textleaf "Arnhem"/ "Zutfen-Deventer" lacks a larger piece of lower outer corner, not affecting the text. Extremely rare, no copies in NCC. Cf. Frits Booy, Sinterklaasboeken, p. 4, online article in Lexicon van de jeugdliteratuur, DBNL, 2002: "Ook bijzonder is het berijmde St. Nicolaas' reis door Nederland (1876). Dankzij dit boek kreeg de jeugd enige kennis van ons land: Sint en knecht reizen te paard langs zestien grote steden, onder meer Amsterdam en de provinciehoofdsteden. De knecht draagt in dit boek een rokje en een fez; hij wordt Moortje of Pik(kie) genoemd. Ook zijn er zedenlessen te leren: Sint mijmert dat een zwarte knecht goed is, ook al is hij zwart. Schiedam wordt bekritiseerd vanwege de jeneverstokerijen aldaar." And cf. Lust en Leering. Geschiedenis van het Nederlandse kinderboek in de negentiende eeuw, p. 325-326, listing a version w. uncol. lithogr. plates: "De maker van dit groot formaat prentenboek heeft een origineel uitgangspunt gekozen. Vergezeld van zijn knecht komt Sint op zijn paard aan bij de grens van Nederland, waar een douanebeamte hen begroet en doorlaat. Dan begint hun reis en bezoeken ze op één dag zestien steden in ons land. (...) Het lijkt meer op een vakantiereis van Sint door Nederland dan het belonen van goede en straffen van stoute kinderen, iets wat hij hier maar aan zijn knecht overlaat. Nicolaas bezoekt telkens een fraai gebouw of monument dat dan meestal op de achtergrond staat afgebeeld."