veiling / 9 juni 2015 / 250-272 Handelscatalogi en Bedrijfsjubileum uitgaves
[267] [268] [269] [270] [271]
kavel: 269 verkocht € 750.00

[Groningen en Drenthe] W.A. Scholten 1841-1872.

Plaatuitgave naar aanleiding van de Wereldtentoonstelling in Wenen, 1873, gedrukt in Magdeburg door Walter Ochs, 1872, met fotografische "index" van 14 getint lithografische afbeeldingen: portret van W.A. Scholten, frontispiece en 12 vogelvlucht gezichten op fabrieken, alle bladen 32 x 48 cm., los als uitgegeven in vergulde en blindgestempelde halfmarokijnen boekvormige doos, groot folio.
Goed exemplaar, met op de binnenzijde van het voorplat een opdracht in pen op zijde: "Aan den heer C. Geurts van zev. Dienste W.A. Scholten, Groningen 1873" en met los ingelegd stukje linnen bedrukt met adres van de fabriek in Foxhol.

Zeldzame uitgave, twee exemplaren in Picarta. De litho's illustreren hoe het concern zo groot werd, met de verschillende fabrieken (aardappelmeel, strokarton etc.): Eurêka in Hoogezand (1841), Vlijt en Eendracht in Sappemeer (1854), Motké in Zuidbroek (1859), Selfhelp in Groningen (1862), Aardappelmeelfabrieken in Stadskanaal en Veendam (1866), fabriek "Foxhol" in Brandenburg an der Havel (1866), Bürgermeister von Schultz in Neu Ruppin (1869), graanbranderij "Schiedam" in Sappemeer (1869), fabriek Gideon in Tängermünde (1870), Willem III in Tarnow (1870) en tenslotte de fabriek Jan Boelens in Petrokow (Rusland).
Over de multinational W.A. Scholten: http://nl.wikipedia.org/wiki/Willem_Albert_Scholten en http://nl.wikipedia.org/wiki/Scholten-concern. Tevens verscheen over de firma een proefschrift van Dorien Knaap: Voor geld is altijd wel een plaats te vinden. De firma W.A. Scholten 1841-1892 (2004).

Met: Willem Albert Scholten. Herinneringen uit het leven van een industrieel, gerangschikt en bewerkt door A. Winkler Prins. Tweede druk. Groningen, J.B. Wolters, 1892, VIII,326 p., met frontispiece portret (los) en uitslaande facsimile, contemporain halflinnen (met los ingelegd handgeschreven gelegenheidsgedicht (7 p.) voor W.A. Scholten, gedateerd 6 October 1889).