veiling / 8 juni 2016. / 1700-1752 Dans, theater en film
[1721] [1722] [1723] [1724] [1725]
kavel: 1723 verkocht € 125.00

Theodorus Paludanus

Academi-dansschool in weerwil van heur voorspaek [!] gestoort: of Beyde blauwe boekjes [...] uytgegeeven by de heer Ulricus Huber; wederlegt. Leeuwarden, Hauke Egberts Heringa, 1683. 8vo. 160 pp. Modern gemarmerd kartonnen bandje. Twee stempels op de titelpagina, boekblok wat krap afgesneden, verder goed. Met 2 pamfletten over dezelfde kwestie:
[Ulricus Huber]. Gevoelens van eenige beroemde gereformeerde theologanten [...] nopens de dans-oeffeninge. Leeuwarden, Hero Nauta, 1683. 4to. [4], 52 pp. 19e-eeuws omslag. Ezelsoren, roestvlekken, laatste blad met enkele gaten (met tekstverlies).

[Johannes van Holst]. Missive aan een vriend. Tegens de Antwoordt op een missive wegens [...] de Dansmeester van Franeker geheekelt en geholpen. Leeuwarden, Hauke Egberts Heringa, 1683. 4to. 22, [2] pp. Contemporain omslag met een 19e-eeuws etiket. Wat ezelsoren en roestvlekjes, verder goed.

Een intrigerend kavel. In Franeker dreigde een dansschool opgericht te worden en dit leidde tot een fel debat. De jurist Ulrik Uber mengde zich in de discussie, Johannes van Holst deed ook een duit in het zakje en Paludanus vreesde dat dansen zou leiden tot zedelijk verval (de geschiedenis heeft hem gelukkig gelijk gegeven).

(totaal 3)