veiling / 2 december 2015 / 1300-1360 Topografie Europa
[1301] [1302] [1303] [1304] [1305]
kavel: 1303 € 200 - € 400

[Italië/België. Bijzonder exemplaar] Le scienze e le arti sotto il pontificato di Pio IX.

Rome, Tipografia Delle Belle Arti, 1860, letterdruk titelblad en inleidingsblad door Pietro Petri gevolgd door 8 aquatint platen elk met letterdruk tekstpagina, contemporain verguld halfmarokijn, oblong folio.
Hier en daar roestvlekkig (met name de dunne beschermende tussenvelletjes); blanke marges rondom met dun iets gebruind randje (in blanke benedenmarge tevens watervlekkig); band beschadigd op rug en hoeken geknikt. Desondanks een acceptabel exemplaar van dit zeldzame werk, met een zeer bijzondere herkomst:

Vóór de titelpagina is een in zwart en rood gekalligrafeerd blad ingevoegd. Hieruit blijkt dat Pius IX dit boek op 10 juli 1860 (dus in het jaar van verschijnen en het jaar dat Cavour met zijn patriottenleger optrok tegen de paus) heeft geschonken aan J.A. Van Steenkiste vanwege zijn lidmaatschap als "Capellanus-ad-interim" van de "Zouaves Franco-Belges". Aan deze Jean-Aloys Van Steenkiste (1830-1913, belangrijk katholiek auteur) is een Wikipedia-pagina gewijd die dit ondersteunt: https://fr.wikipedia.org/wiki/Jean-Aloys_Van_Steenkiste

Van Steenkiste werd al op 4 augustus 1860 teruggeroepen naar België, net op tijd want in september werd het pauselijke leger bij de slag van Castelfidardo volledig in de pan gehakt. Hij werd vervolgens professor aan het Brugse Groot-Seminarie. Zie ook: N.-N. Huyghebaert O.S.B., "La carrière militaire de l'exégète brugeois Jean-Aloys Van Steenkiste", in: Annales de la Société d'Émulation de Bruges, tome XCIX, 1962, pp. 109-116.