veiling / Veiling 18 deel 4 Varia, WOII, Affiches, Ephemera, Plaatjesalbums, Erotica, Sport, Speelgoed en Judaica / 1900-1943 WOII
[1929] [1930] [1931] [1932] [1933]
kavel: 1931 verkocht € 340.00

Archief bestaande uit enkele honderden items,

ca. 1930-1950, grotendeels bestaande uit items gerelateerd aan de Tweede Wereldoorlog, w.o. een fotoboekje, een envelop met foto's van de stad Groningen, kranten, pamfletten, een zakje distributiebonnetjes, een flinke stapel gestencilde vlugschriften/ gelegenheidspublicaties, handgeschreven brieven en spotdichten, een stapeltje persoonlijke documenten van P.J.N. Stutterheim, twee kasboekjes en wat documenten van Arian Jansen (jaren '30) etc.
Leuk archiefje, waarvan we hier enkele items apart zullen beschrijven: (1) NSB-oorkonde gedrukt in rood, zwart, goud en blauw voor E. Germs (stamboeknummer 9756) vanwege diens 10-jarig onafgebroken lidmaatschap; (2) Schoolschriftje met ca. 50 foto's (incl. ansichtkaarten) m.b.t. de bevrijding, zoals foto's van parachutisten, Engelse troepen in steden, een foto met veel dode lichamen in een bos en een serie van 16 foto's met lijst "1943. Den Haag door de Moffen vernield"; (3) Handgeschreven spotdichten op Rost van Tonningen, Duitsland en Seyss Inquart, ondertekend met de naam Ozo; (4) Een hilarische handgeschreven variant op het onzevader: "Onze vader van het derde rijk, uw naam zij geëerd, het Britsche Rijk kome (...)"; (5) Een stapeltje documenten van registrator P.J.N. Stutterheim w.o. een "Ausnahmegenehmigung für die Einreise in die Provinz Zeeland" (gedateerd 14 december 1940); twee vorderingen door de burgemeester van Amersfoort om in mei/ september 1943 de spoorlijn/ DF-lijn te bewaken en nog een soortgelijke vordering; een luchtbeschermingskaart; (6) Een envelop geadresseerd aan Stutterheim (poststempel 1945) waarin "foto's Groningen 1945 en vroeger"; (7) Een filmposter voor de "beklemmende film: Tot vijf over Twaalf", de "film welke tien jaar verboden was"; (8) Een linnen armband met opdruk "Wijk 42 Groep 15" en een stadswapen; (9) "Heeft u dezen Amerikaanschen vlieger gezien of heeft u iets van hem gehoord? (...) Zijn naam is Kapitein Ellis Spear Middleton II." Gestencilde oproep met foto en persoonlijke gegevens, hij vloog op 23 september 1944 in een P-47 jachtvliegtuig over de omgeving van Arnhem. Zie: https://tinyurl.com/y8frrlhs); (10) Een handgeschreven gedicht beginnend met: "ik ben een arme negerknaap" (over een slaaf en een zendeling).